Aj keď je alkohol bežnou súčasťou našej spoločnosti, ide o psychoaktívnu látku, ktorá mladý organizmus významne ohrozuje. Deti sú zvedavé a učia sa z príkladu dospelých.
Ak je alkohol bežným doplnkom osláv v okolí dieťaťa, alebo pôsobí ako úľava od stresu, má dieťa problém naučiť sa prijímať rozmanité stránky života bez ďalších podporných látok.
Úlohou dospelých je ukázať deťom postoj vedúci k zodpovednému správaniu pri požívaní alkoholu.
Alkohol je legálna psychoaktívna látka, ktorej užívanie môže mať pre mladý organizmus vážne následky. Keď bude vaše dieťa plnoleté, naučte ho pristupovať k alkoholu tak, aby neohrozovalo seba ani druhých. Dovtedy si dajte pozor najmä na tieto riziká:
prvý kontakt detí s alkoholom je častý už pred 15. rokom života,
deti často vnímajú alkohol nie ako rizikovú psychoaktívnu látku, ale ako zdroj zábavy,
podľa výskumov iba 9% dospelých zasiahne v prípade, ak sa stane svedkom predaja alkoholu neplnoletým.
Alkohol znižuje sebakontrolu a ovplyvňuje pud sebazáchovy. Môže stupňovať agresivitu a posilňovať prežívané emócie. Zvyšuje sa riziko sexuálneho zneužitia, sebapoškodzovania alebo nežiadaného tehotenstva.
Proces vývoja mozgu pokračuje až do 21. roku života. Užívanie alkoholu v skorom veku môže vývoj mozgových buniek trvalo poškodiť.
Opakovaným užívaním alkoholu sa u mladistvých môže rýchlo rozvinúť závislosť, ktorá má hlboké následky v telesnej aj duševnej rovine.
I malé množstvo alkoholu u mladistvých môže viesť k výraznému skresleniu vnímania. Mladiství tak nedokážu správne odhadnúť svoje sily a riskujú. Aj pri bežných činnostiach im hrozí poranenie či úraz.
Nadmerné užívanie alkoholu spôsobuje rad závažných ochorení. Ohrozuje pečeň, tráviaci aj nervový systém. V porovnaní s dospelým človekom má na detský organizmus vplyv aj malé množstvo alkoholu.
Organizmus vo vývoji ešte nie je schopný efektívne odbúravať alkohol. Hrozí otrava alkoholom s fatálnymi dôsledkami.